konkurs recytatorski w Sportowej Szkole Podstawowej nr 19 – część druga, 23 listopada

Gdy wszyscy recytatorzy z młodszej grupy powiedzieli wybrane przez siebie wiersze, nastąpiła część muzyczna. Na gitarach zagrały dla nas Hania Madej i Zyta Kowalewska z Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego w Tychach.

Zrobiło się tak spokojnie, lirycznie.

/

Gitarzystki oraz ich opiekun Mirosław Franczak odebrali dyplomy i podziękowania przekazane przez panią Urszulę Kulak.

/

Grupa młodzieży z klas 7-8 zaprezentowała się na scenie. Na pewno nie trafili na ten konkurs przypadkowo. Usłyszeliśmy wiele ciekawych i przemyślanych interpretacji.

Tutaj też wygrały teksty „Kot w pustym mieszkaniu” W. Szymborskiej i „Małpa w kąpieli” A. Fredry. Ale pojawiło się też sporo innych tytułów.

Tak się narzeka na młodych ludzi, że nie czytają. A tutaj  – proszę: zajrzeli do poezji, która do najłatwiejszych nie należy.

Pewnie to także zasługa nauczycieli.

/

Jurorzy zabrali się do pracy. Najpierw napili się herbaty/kawy, przegryzając słodką babeczką. Zastanawiali się wspólnie, kto powiedział wiersz najlepiej.

Nie kłócili się, w wielu przypadkach zgadzali się ze sobą. Zwracali uwagę na dykcję, interpretację, dobór tekstu, osobowość recytatora.

Kogo wyróżnili?

klasy 4-6

1 miejsce – Liliana Toporek –  SP 40

2 miejsce – Hanna Skórka – SSP 19, Pola Rybska – SP 40, Kalina Ćmiel – OSM, Paulina Miśkiewicz – SP 5

3 miejsce – Kalina Sęk – OSM, Julia Janas – SP 5, Tymoteusz Malicki – SP 10, Zofia Stacha – SP 14

klasy 7-8

1 miejsce – Julia Pierzchała – SP 21

2 miejsce – Nina Grzesiak – OSM, Natalia Lesisz  – SP 40, Nina Naumienko –  SP13, Zofia Pajda – SP 13

3 miejsce –  Michalina Kostka – SSP 19, Kinga Musiał – OSM, Paweł Radek – SSP 19.

/

Wszyscy pozostali zajęli 4 miejsce. Nie można było inaczej postąpić.

/

Najpierw juror Szymon Sojka podziękował nauczycielom za ich pracę z młodzieżą. Sam jest nauczycielem, więc dobrze wie, jak czasami trudno skłonić uczniów do nauki.

Następnie jurorzy Wojciech Wieczorek i Piotr Kumor wytłumaczyli, jakie kryteria zastosowali w ocenie, na co zwracali uwagę, słuchając recytacji. Pan Piotr sugerował, że wiersz można powiedzieć zupełnie inaczej niż nam się na początku wydaje.

Pan Wojtek podsumował zaskakująco: – Można powiedzieć, że zwyciężyła dzisiaj „Nienawiść”(to  tytuł wiersza W. Szymborskiej, powiedziany przez zdobywczynię pierwszego miejsca  – Julię Pierzchałę).

/

Pamiątkowe zdjęcia z jurorami.

/

Pan Piotr Kumor gdzieś się spieszy.

Lidka i Szymon – norwidowscy absolwenci.

/

Poprosiłam Szymona o podsumowanie. Powiedział:

– Bardzo mi się podoba, że ten konkurs jest organizowany co roku i mogę tu przychodzić. Że dzieciom i nauczycielom chce się razem pracować. Że pani Lidka to organizuje, bo robi to świetnie.

Jako juror bardziej się stresuję niż uczestnicy, bo widzę jak wszyscy się starają. Zawsze trudno mi wybrać najlepszych. Najbardziej mi się podoba, kiedy słyszę, że uczeń rozumie tekst. Co roku jakieś nazwiska się powtarzają, co znaczy, że młodzież lubi tu wracać.

/

I ja jeszcze dodam, że bardzo lubimy ten konkurs. Niech istnieje jak najdłużej. Brawo, Lidka!

Wiadomo, to dziewczyna z Norwida.

/

Ten wpis został opublikowany w kategorii absolwenci ku pamięci, biblioteka, konkursy, nauczyciele, poezja, spotkania, Tychy, zainteresowania i pasje i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz